Anti-aging - co to jest i na czym polega?

Co wpływa na starzenie się skóry?

Nie tylko zmarszczki wizualnie postarzają skórę. Oto, co jeszcze sprawia, że przestaje ona wyglądać młodo:

  • przebarwienia,
  • utrata jędrności i owalu, w tym tak zwane „chomiczki” czy wizualnie zarysowane bruzdy przy ustach,
  • matowy wygląd i widoczne ścieńczenie skóry,
  • suchość skóry.1

Jak im zapobiegać? Jednym ze sposobów, który przynosi naturalne efekty, jest odmładzanie w stylu „slow aging”. Czyli anti-aging bez wypełniaczy, botoksu i innych zabiegów medycyny estetycznej. Masaże, odpowiednia pielęgnacja skóry, suplementacja kolagenu (np. kolagen do picia) czy dostarczanie odpowiednich ilości przeciwutleniaczy, składników mineralnych i witamin w diecie mogą sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądała świeżo, młodo i naturalnie. Oto najlepsze sposoby na odmładzanie w rytmie slow aging.

Sposoby na anti-aging w stylu slow

1. Ochrona przed słońcem

Zmarszczki, przebarwienia i utrata jędrności to między innymi efekt promieniowania słonecznego. Zwłaszcza z upływem lat odbija się ono drastycznie na skórze. Właśnie dlatego powinnaś zadbać o prawidłową ochronę przeciwsłoneczną. Tego typu kosmetyki wybiera się w zależności od rodzaju skóry, a także indywidualnej podatności na opalanie.

W tropikach czy na plaży powinno stosować się krem z filtrem min. SPF 30. Upewnij się, że chroni on też przed promieniowaniem UVA. W mieście zazwyczaj wystarczy krem z ochroną SPF 15-20. Inny sposób na przeciwdziałanie szkodliwemu promieniowaniu to przyjmowanie z dietą naturalnych przeciwutleniaczy, np. witaminy C.2 Ochrona przed słońcem to pierwszy i najważniejszy krok w pielęgnacji anti-aging.

2. Redukcja zmarszczek metodą slow aging

Zmarszczki powstają w wyniku grawitacji, nieodpowiedniego nawilżenia skóry, jej ścieńczenia z wiekiem, a także są efektem Twojej mimiki. Aby opóźnić ich powstawanie stosuj kosmetyki z peptydami biomimetycznymi, które delikatnie rozluźniają skórę.3

Dodatkowo regularnie korzystaj z jogi albo masaży twarzy. To kolejny krok w pielęgnacji anti-aging. Pobudzają one krążenie skóry, poprawiają jej napięcie i odprężają mięśnie. W zapobieganiu powstawania zmarszczek idealnie sprawdzają się też kosmetyki z retinolem, przeciwutleniaczami, m.in. witaminą E, C, kwasem hialuronowym czy kwasami owocowymi.4 Powinien opierać się na nich każdy dobry plan anti-aging.

3. Zapobieganie przebarwieniom

Przebarwienia powstające na skórze mają różne pochodzenie. Mogą pojawić się pod wpływem promieniowania UV, zmian hormonalnych lub zapalnych. Ochrona kremami z filtrami jest więc jednym ze sposobów na ich uniknięcie. Gdy już pojawią się na skórze, skuteczne w ich rozjaśnianiu są preparaty z witaminą C, arbutyną, retinolem oraz kwasami owocowymi4.

4. Przywracanie jędrności

Utrata jędrności skóry to głównie efekt zmniejszania się produkcji kolagenu w skórze wraz z wiekiem. Jego mniejsza ilość sprzyja też szybszemu powstawaniu zmarszczek. Możesz pobudzić jego produkcję w skórze masażami (zarówno ręcznymi, jak i wykonanymi rollerami), peelingami, przyjmowaniem suplementów z witaminą C, a także suplementacją preparatów kolagenowych.1

Suplementacja kolagenu (np. stosowanie kolagenu do picia) może przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia się skóry, zwiększenia syntezy naturalnego kolagenu w organizmie, a także poprawienia nawilżenia skóry.

5. Dieta anti-aging

Odpowiednia pielęgnacja przeciwzmarszczkowa to nie tylko to, co nakładasz na skórę, ale także to, co jej dostarczasz od środka. Oto co powinno znaleźć się w diecie anti-aging:

  • Dużo wody – odwodniona skóra traci jędrność i prawidłowe nawilżenie, co wpływa na jej funkcjonowanie. Właśnie dlatego powinnaś dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, a przy okazji skóry. Pij dużo wody, zielonej herbaty, naparów ziołowych czy świeżo wyciskanych soków warzywnych i owocowych.
  • Minimum cukru – cukier, zwłaszcza ten przetworzony, może niekorzystnie wpływać na skórę, a zwłaszcza na białka ważne dla jej prawidłowego funkcjonowania i młodego wyglądu, takie jak np. kolagen. Pochodne cukru mogą uszkadzać włókna kolagenowe, co przyspiesza proces starzenia skóry. Właśnie dlatego najlepiej, aby Twoja dieta zawierała tylko naturalne cukry, pochodzące z owoców czy miodu.
  • Bomba przeciwutleniaczy – zapobiegają one mikro stanom zapalnym skóry, które przyspieszają jej starzenie. Najwięcej przeciwutleniaczy zawierają zielone warzywa, fioletowe i czerwone owoce i warzywa oraz przyprawy i zioła, takie jak np. moringa czy kurkuma.
  • Witaminy A, E oraz C. Witaminy C i E zwane witaminami młodości zaliczane są do najsilniejszych antyoksydantów. Opóźniają proces starzenia się skóry, wspierają ochronę tkanek przed uszkodzeniami i uczestniczą w ich odnowie. Witamina A i jej pochodne to również skuteczne przeciwutleniacze. Witamina ta występuje przede wszystkim w warzywach i owocach o pomarańczowym zabarwieniu.
  • Minerały: cynk, krzem i miedź.
  • Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) to kwasy z rodziny omega-3: eikozapentaenowy (EPA), dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas linolenowy, i omega-6. Ich głównym źródłem są tłuste ryby morskie5.

Bibliografia:

  1. Kołaczek A. Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetologia Estetyczna 2015; 6 vol 4: 541-545
  2. Podstawy Medycyny Estetycznej pod red. Andrzeja Przylipiaka. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 2014
  3. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peptydy-biomimetyczne-w-kosmetyce-jako-skuteczny-sposob-walki-z-uplywajacym-czasem-przeglad-i-najnowsze-doniesienia-naukowe,20274
  4. Wojnowska D. Kosmeceutyki w pielęgnacji skóry kobiet w okresie menopauzalnym. Przegląd Menopauzalny 2011; 4: 338–342
  5. Kostecka M, Kostecka J. Wpływ diety na wygląd skóry. Kosmetologia Estetyczna / 4 / 2013 / vol. 2: 263-266
SUPLEMENT DIETY