Jak ujędrnić skórę?

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Z wiekiem skóra na twarzy traci jędrność. Najbardziej jest to zauważalne na policzkach, linii żuchwy, oraz w postaci uwidaczniających się bruzd nosowo-wargowych czy mało jędrnej szyi oraz dekoltu. Co pomaga na ujędrnianie skóry? Oprócz profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i z zakresu medycyny estetycznej, takich jak np. lifting ultradźwiękami czy zabiegi laserowe, bardzo dobre efekty przynoszą masaże. Zarówno te domowe, jak i wykonywane w gabinecie.

Jak poprawić owal twarzy domowym masażem? Oto kilka ruchów, które warto powtarzać codziennie:

  • zmniejszyć bruzdę nosowo-wargową możesz poprzez przytrzymywanie i lekkie rozciąganie jej w przeciwnych kierunkach obiema dłońmi. Kolejny skuteczny ruch to uciskanie bruzd punkt przy punkcie palcami.
  • na jędrność szyi dobrze działa przechylenie jej na bok i powolne poruszanie najpierw w górę, potem w dół. To samo należy zrobić z drugiej strony. Podobne efekty przynosi wyciąganie szyi ku górze, najlepiej z jednoczesnym przytrzymaniem rękami obojczyków.
  • złapanie skóry przy żuchwie i jej lekkie „odrywanie” poprzez poruszanie okrężnymi ruchami na boki, od ucha do brody, pomaga poprawić jej elastyczność.1

Jak ujędrnić skórę twarzy w domu pielęgnacją?

Stosuj kosmetyki z peptydami oraz retinolem i jego pochodnymi, które pobudzają produkcję kolagenu2, odpowiadającego za elastyczność skóry. Warto do swojej pielęgnacji dołączyć produkty typu serum, które jest stężoną formą preparatu kosmetycznego. Serum zawiera wyższe dawki substancji oraz działa szybciej i mocniej niż krem. Można też stosować maski liftingujące, które zwiększają napięcie skóry i poprawiają owal twarzy3.

Jak ujędrnić ciało?

Zastanawiasz się, jak poprawić jędrność skóry na ciele? Wszystko zależy od stopnia jej zwiotczenia. Najtrudniejsze jest ujędrnianie dużego nadmiaru skóry. Jeśli więc zastanawiasz się, jak ujędrnić skórę na brzuchu albo jak ujędrnić skórę po odchudzaniu, odpowiedź brzmi: najlepiej profesjonalnymi zabiegami kosmetycznymi i medycyny estetycznej, takimi jak zabiegi laserowe czy karboksyterapia.

A jak ujędrnić skórę domowymi sposobami w takim przypadku i czy w ogóle się da? Przy dużym nadmiarze skóry kosmetyki nie przynoszą spektakularnego efektu. Warto jednak stosować te z zawartością kofeiny, która pobudza krążenie w skórze. Podobne działanie mają też ekstrakty z alg czy wąkrota azjatycka. Warto też w czasie codziennego prysznica wykonywać masaż np. szczotką z trawy morskiej, co również pobudza krążenie i ujędrnia skórę.

Dobre efekty „domowej pielęgnacji” przynosi również aktywność fizyczna. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak ujędrnić zwiotczałą skórę, odpowiedź brzmi: ruchem i to jak najczęstszym.4

Jak ujędrnić skórę pokrytą cellulitem?

Cellulit jest dolegliwością, która występuje u wielu kobiet. W przypadku cellulitu świetne rezultaty przynoszą treningi, zwłaszcza połączone z masażami czy drenażem limfatycznym i innymi profesjonalnymi zabiegami kosmetycznymi, np. endermologią.

Istotna też jest odpowiednia pielęgnacja preparatami zawierającymi substancje, takie jak np. arnika, kasztanowiec, kofeina czy algi. Równie ważna w przypadku cellulitu jest dieta. Powinna być ona pozbawiona przetworzonego jedzenia, tłustych potraw, nadmiaru cukru oraz alkoholu.4 Na ujędrnienie skóry ud i zmniejszenie cellulitu dobrze działa też doustna suplementacja kolagenu (np. kolagen do picia).

Stosowanie kolagenu pozytywnie wpływa na stan skóry. Staje się ona gładsza, bardziej elastyczna i nawilżona. Efekty zazwyczaj są widoczne po kilku miesiącach stosowania. Dlatego gdy masz problem z cellulitem, warto włączyć suplement z kolagenem do swojej codziennej rutyny5.

Bibliografia:

  1. Basia Włodkowska, „Twarz bez wieku”, 2020
  2. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-does-retinol-work
  3. Bernat M i wsp. Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Kosmetologia Estetyczna 2016; 6(5): 575-579
  4. Matysek-Nawrocka M. Współczesne zabiegi kosmetyczne i medyczne w redukcji cellulitu. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2 (51) 2017: 213-219
  5. Zuchowska A, Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce VOL 29 NR 11/12’19 (342/343)
SUPLEMENT DIETY