Badanie kliniczne – wpływ kolagenu VERISOL® na paznokcie

Przeprowadzono badanie, którego celem była ocena wpływu suplementacji kolagenem VERISOL® na poprawę wyglądu i struktury łamliwych paznokci. W badaniu wzięło udział 25 kobiet (N=25) z syndromem łamliwych paznokci w wieku od 18 do 50 lat.

Badanie maiło charakter otwarty – uczestniczki i badacze wiedzieli, jaki produkt każdy uczestnik otrzymuje. Badanie trwało 7 miesięcy, na które składało się 6 miesięcy suplementacji kolagenem VERISOL® w porcjach 2500 mg oraz 4 tygodni okresu obserwacji, już bez podawania kolagenu. Pomiary prowadzono po 12, 24 i 28 tygodniu od rozpoczęcia przyjmowania kolagenu.

kolagen mocne paznokcie

Zaobserwowano zmniejszenie częstotliwości występowania pęknięć i odprysków na paznokciach. 80% badanych uczestniczek zauważyło poprawę wyglądu swoich paznokci i było zadowolone ze skuteczności schematu suplementacji kolagenem VERISOL®, 75% kobiet postrzegało swoje paznokcie jako mocniejsze.

Odnotowano pozytywny wpływ suplementacji kolagenem VERISOL® na szybkość wzrostu paznokci (↑12% po 6 miesiącach), a efekt ten utrzymywał się jeszcze co najmniej 4 tygodnie po zakończeniu przyjmowania kolagenu.

Źródło: Hexsel D. et al. 2017; DOI: 10.1111/jocd.12393

SUPLEMENT DIETY