Jak pozbyć się zmarszczek?

Jak pozbyć się zmarszczek na czole?

Zmarszczki w tej okolicy stanowią prawdziwe wyzwanie. Najczęściej pojawiają się poziome zmarszczki na czole oraz lwia bruzda, czyli zmarszczka między brwiami. Oba typy zmarszczek pojawiają się na Twoim czole w wyniku nadmiernej mimiki. Wygładzenie zmarszczek do zera w tej okolicy gwarantuje wyłącznie wypełnianie zmarszczek albo zastrzyki z botoksu. Aby wygładzić je domowymi sposobami stosuj:

 • Masaże twarzy na zmarszczki – zagęszczają one skórę, poprawiają jej kondycję, a także relaksują mięśnie, które nadmiernie się kurczą i powodują zmarszczki na czole. Takie masaże dobrze jest robić codziennie, na przykład wieczorem. Czasem warto skorzystać z bardziej intensywnego masażu w gabinecie kosmetycznym1.
 • Rozluźniające i wypełniające kosmetyki – delikatnie rozkurczać skórę pozwalają kosmetyki z peptydami, na przykład z Acetyl Hexapeptide-82. Warto też stosować kosmetyki z retinolem i kwasem hialuronowym.
 • Natychmiastowy efekt – aby wygładzić zmarszczki na kilka godzin przed ważnym wydarzeniem, możesz użyć specjalnych maseczek bankietowych albo kremów czy korektorów, które wypełniają skórę i zmniejszają widoczność zmarszczek.

Jak pozbyć się zmarszczek w okolicy oczu?

Twoim problemem w tej okolicy mogą być albo kurze łapki, które powstają w wyniku mrużenia oczu albo zmarszczki pod oczami, które są efektem utraty tkanki tłuszczowej wraz z wiekiem i ścieńczenia skóry.

Redukcja zmarszczek wokół oczu nie jest łatwa. Podstawą jest właściwa pielęgnacja i ochrona przeciwsłoneczna. Na kurze łapki możesz stosować te same metody, co w przypadku czoła – najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie toksyny botulinowej. A jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Najlepsze efekty da poprawa jakości skóry, a dokładniej stymulacja produkcji kolagenu, np. za pomocą zabiegów laserowych. Skuteczne są też iniekcje kwasu hialuronowego lub mezoterapia3.

Jak pozbyć się zmarszczek wokół ust?

Najczęściej w tej okolicy występują zmarszczki palacza lub pionowe bruzdy nosowo-wargowe. Jak wygładzić zmarszczki wokół ust? W domu możesz stosować kosmetyki ze składnikami, które silnie stymulują skórę do odnowy. W ten sposób działają np. preparaty z retinolem4 i jego pochodnymi, z alfa hydroksykwasami, na przykład kwasem glikolowym, a także domowe rollery do mikrodermabrazji. Stosując je pamiętaj jednak o używaniu kremów z filtrem, bo skóra jest wtedy uwrażliwiona i łatwiej mogą powstawać na niej przebarwienia.

Skuteczne są też zabiegi z wykorzystaniem botoksu oraz kwasu hialuronowego. Do zniwelowania zmarszczek mimicznych stosuje się toksynę botulinową, natomiast druga z metod jest optymalna w przypadku konieczności wypełnienia zmarszczek5.

Aby zmniejszyć widoczność zmarszczek wokół ust na szybko, użyj specjalnego serum, które wypełni skórę na jakiś czas i ukryje zmarszczki.

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa – jak jeszcze zapobiegać zmarszczkom?

Tych kilka dodatkowych kroków w ramach pielęgnacji anti-aging jeszcze silniej spowolni powstawanie zmarszczek oraz wygładzi te istniejące.

 1. Nawilżaj skórę – na przykład kosmetykami z kwasem hialuronowym. Na dobrze nawilżonej twarzy zmarszczki są dużo mniej widoczne. Gdy skóra silnie wysusza się z wiekiem, warto stosować też kosmetyki z lipidami, na przykład z ceramidami czy olejkami, które pomagają zatrzymać wodę w skórze.
 2. Unikaj papierosów – pewnie znany jest Ci termin „zmarszczki palacza”. Palenie sprzyja uszkodzeniom skóry i łatwiejszemu powstawaniu zmarszczek.
 3. Ćwicz nie tylko twarz – trening ciała, zwłaszcza na świeżym powietrzu sprzyja lepszemu dotlenieniu skóry. Dzięki temu staje się lepiej odżywiona i lepiej radzi sobie z wszelkimi uszkodzeniami.
 4. Chroń się przed zanieczyszczeniami – sprzyjają one starzeniu skóry. Stosuj kremy ochronne z przeciwutleniaczami, jak koenzym Q10 oraz witaminy C i E.
 5. Dbaj o dietę – wybieraj jak najwięcej nieprzetworzonych produktów. Włącz do diety warzywa i owoce, a ograniczaj cukier, alkohol i zbyt duże ilości kofeiny.
 6. Pij duże ilości wody – odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa też na nawilżenie skóry.
 7. Dbaj o odpowiednią ilość snu6.
 8. Stosuj doustne preparaty zawierające kolagen, które wspierają produkcję kolagenu w organizmie oraz przyczyniają się do spowolnienia starzenia się skóry. Pamiętaj jednak, że kolagen zawarty w kremach nie ma takiego samego działania, jak ten przeznaczony do suplementacji i głównie nawilża skórę7. W ramach suplementacji sprawdzi się np. kolagen do picia.

Bibliografia:

 1. Kondracka P, Ciszek A. Gimnastyka mięśni twarzy jako metoda opóźniania procesu starzenia się skóry – przegląd literatury. Kosmetologia Estetyczna 2017; 1(6): 39-42
 2. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peptydy-biomimetyczne-w-kosmetyce-jako-skuteczny-sposob-walki-z-uplywajacym-czasem-przeglad-i-najnowsze-doniesienia-naukowe,20274
 3. Kępa A. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu – przegląd wybranych technik. Cz. 1. Kosmetologia Estetyczna 2015; 1 (4): 75-80
 4. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-does-retinol-work
 5. https://pimik.pl/jak-pozbyc-sie-zmarszczek-wokol-ust/
 6. Wronowska L, Rodak I. Ocena świadomości kobiet o procesie starzenia się skóry oraz możliwościach zabiegowych w gabinecie kosmetologicznym. Aesthetic Cosmetology and Medicine 2020; 3 (9): 319-328
 7. Zuchowska A, Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce VOL 29 NR 11/12’19 (342/343)
SUPLEMENT DIETY