Cellulit - co to jest i jak z nim walczyć?

Czym jest cellulit i jak wygląda? Jak rozpoznać jego stopnie zaawansowania? Dowiedz się, jak walczyć z cellulitem.

Czym jest i jak wygląda cellulit?

Cellulit, nazywany inaczej lipodystrofią, przejawia się niewłaściwym i nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. W efekcie na ciele pojawiają się widoczne zgrubienia, guzki i nierówności, które często przypominają skórkę pomarańczy. Cellulit zazwyczaj pojawia się na udach, pośladkach i biodrach. O wiele rzadszy jest cellulit na brzuchu. Co ciekawe, cellulit na pośladkach i innych partiach ciała o wiele częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn1.

4 stopnie cellulitu

Istnieją 4 stopnie cellulitu. Przekonaj się, czym się charakteryzują i który z nich może dotyczyć Ciebie:

  1. Stopień 0 – cellulit nie jest widoczny na skórze
  2. Stopień I – skóra wydaje się gładka, gdy stoisz lub leżysz. Cellulit uwidacznia się jednak podczas uciśnięcia skóry lub napięcia mięśni.
  3. Stopień II – nierówności na skórze są widoczne w każdej pozycji. Nie jest do tego konieczne uciskanie skóry.
  4. Stopień III – na ciele widoczne są wgłębienia oraz wypukłości.2

Sposoby na cellulit

W walce z cellulitem bardzo ważne jest pobudzanie krążenia oraz rozbijanie złogów tkanki tłuszczowej. Oto, co warto robić.

  • Regularny sport – ćwiczenia nie tylko pomagają w spalaniu tkanki tłuszczowej, ale też w ujędrnianiu skóry. Poprawia się również ukrwienie i natlenienie tkanek organizmu.
  • Zabiegi na cellulit – dzięki masażowi pobudzisz krążenie i zmniejszysz zastoje limfy, spowodowane wielogodzinnym siedzeniem za biurkiem czy na kanapie. Dobrze sprawdzają się też zabiegi na cellulit, takie jak endermologia, drenaż limfatyczny, bańka chińska czy profesjonalne masaże. Możesz też stosować domowy masażer do cellulitu. Warto również wymienić karboksyterapię oraz mezoterapię igłową i bezigłową.
  • Pobudzanie krążenia – bardzo dobre efekty przynoszą peelingi na cellulit czy też szczotkowanie na sucho. Zwłaszcza szczotka na cellulit jest świetnym narzędziem, bo jednocześnie wygładza, peelinguje skórę i działa jak delikatny masaż. Warto włączyć też do codziennej pielęgnacji ciała kosmetyki ze składnikami, które pobudzają krążenie. Należą do nich na przykład kofeina, bluszcz, kasztanowiec czy wąkrota azjatycka.
  • Co to jest cellulit? Akcesoria do treningu: mata, hantle, woda, gumy do ćwiczeń

  • Spalanie tkanki tłuszczowej – jeśli cierpisz na nadwagę, odchudzanie to ważny krok w walce z cellulitem3. Niskokaloryczna dieta, sport czy zabiegi kosmetyczne sprzyjające rozbijaniu tkanki tłuszczowej (na przykład z ultradźwiękami) mogą przynieść widoczne rezultaty. Sprawdź też, jak ujędrnić skórę.

Dieta na cellulit

W walce z cellulitem ważne jest również to, co jesz. Oto, jakie zasady dotyczące diety mogą być pomocne:

  • Mniej kalorii – jeśli cellulitowi towarzyszy nadmiar tkanki tłuszczowej niezwykle ważny jest powrót do właściwej wagi i zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii.
  • Ostrożnie z solą – sól sprzyja zastojom wody w organizmie, z czym często mają już problem osoby z cellulitem. Pamiętaj, że sól kryje się w wielu przetworzonych potrawach, takich jak chipsy, paluszki, orzeszki, a nawet słodycze.
  • Zdrowe kalorie – Twoja dieta powinna zawierać jak najmniej przetworzonych produktów, być za to bogata w błonnik, który znajduje się w dużej ilości w owocach i warzywach. Pamiętaj też o piciu odpowiedniej ilości wody.
  • Unikanie używek – alkoholu i papierosów.
  • Włącz suplementy – w walce z cellulitem pomocne są też suplementy, na przykład z peptydami kolagenowymi4. Dowiedziono, że cellulit na udach staje się mniej widoczny w wyniku regularnej trwającej przynajmniej pół roku suplementacji kolagenu.

Te wszystkie kroki powinny pomóc Ci wygładzić skórę i wyraźnie zmniejszyć widoczność cellulitu. Sprawdź też inne sposoby na to, jak zmniejszyć widoczność cellulitu.

1https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6232550/
2https://www.researchgate.net/publication/314921499_Cellulite_Classification_and_Scoring
3https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1467-2494.2006.00318.x
4https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685482/

Bibliografia:

  1. K. Tokarska, S. Tokarski, A. Woźniacka, A. Sysa-Jędrzejowska, J. Bogaczewicz, Cellulite: a cosmetic or systemic issue? Contemporary views on the etiopathogenesis of cellulite, 2018, (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6232550/, dostęp: 2023.05.15)
  2. A. V. Rawlings, Cellulite and its treatment, (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1467-2494.2006.00318.x, dostęp: 23.05.15)
  3. M. Schunck, V. Zague, S. Oesser, E. Proksch, Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology, (https://ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685482/, dostęp: 2023.05.15)
  4. Doris Hexsel, Camile L. Hexsel, Fernanda Naspolini Bastos, Cellulite: Classification and Scoring, (https://www.researchgate.net/publication/314921499_Cellulite_Classification_and_Scoring, dostęp: 2023.05.15)
SUPLEMENT DIETY