Fakty i mity o kolagenie

Kolagen to trochę tajemniczy składnik, o którym krąży wiele skrajnych opinii. Potwierdzamy fakty i demaskujemy najczęstsze mity oraz wyjaśniamy, jak działa kolagen i jak prawidłowo go stosować.

Kolagen jest niezwykle ważny dla organizmu

FAKT: To jedno z podstawowych białek budulcowych organizmu. Kolagen znajduje się w skórze, chrząstkach, jest budulcem wielu organów oraz kości1. Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o jego prawidłowy poziom w organizmie, zwłaszcza że ilość kolagenu spada z wiekiem. Warto więc stosować jego suplementację.

Kolagen w kremie i suplementach to to samo

MIT: Kolagen w kosmetykach oraz w suplementach mają zupełnie różne działanie. Ten znajdujący się na przykład w kremie nie przenika do głębszych warstw skóry, tylko działa na jej powierzchni. Jego główne działanie to tak naprawdę nawilżanie skóry. Dobrze robi to jednak też wiele innych składników, takich jak np. kwas hialuronowy.

Kolagen w suplementach, na przykład kolagen do picia, ma inne działanie. Może dostarczać do organizmu aminokwasy potrzebne do produkcji nowych cząsteczek kolagenu, a także stymulować komórki do syntezy tego białka. Dzięki temu zmniejsza zmarszczki pod oczami, ujędrnia skórę2, poprawia kondycję włosów oraz paznokci3, a także redukuje widoczność cellulitu na udach.

Działanie kolagenu to tylko chwyt marketingowy

MIT: Działanie kolagenu jest potwierdzone badaniami naukowymi. Nie oznacza to jednak, że każdy kolagen zadziała tak samo na skórę. Dowiedzione działanie mają peptydy kolagenu. W zależności od wielkości tych peptydów mogą one powodować różne efekty.. Dlatego wybierając suplement z kolagenem, szukaj zawsze takiego, którego działanie zostało potwierdzone w badaniach.

Suplementy z kolagenem nie są sobie równe

FAKT: Na rynku jest wiele preparatów z kolagenem, m.in. w kapsułkach lub w postaci proszku do rozpuszczenia. W większości suplementów możesz spotkać się z kolagenem pochodzenia zwierzęcego, takim jak kolagen wołowy, wieprzowy, a także rybny. W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiły się również suplementy z tak zwanym kolagenem roślinnym (wegańskim), pozyskiwanym np. z soi, kukurydzy i pszenicy.

Potwierdzone w badaniach naukowych działanie ma kolagen pochodzenia zwierzęcego, dlatego to właśnie jego warto szukać w suplementach dostępnych na sklepowych półkach. Należy zwrócić też uwagę, czy kolagen w danym preparacie występuje w postaci wielkocząsteczkowej czy w postaci peptydów kolagenowych, które są lepiej przyswajalne4.

Kolagen warto stosować tylko w młodym wieku

MIT: Nasza skóra zaczyna tracić swój cenny kolagen z wiekiem5, dlatego rzeczywiście warto zacząć stosować go jak najwcześniej. Wtedy efekty jego ubytków w skórze mogą być mniej widoczne. Suplementy z kolagenem warto stosować w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy masz 20, 30, 40 czy 50 lat, Twoja skóra skorzysta na dostarczanym jej kolagenie. Dzięki suplementom z kolagenem lepiej zadbasz o kondycję skóry, włosów oraz paznokci.

Efekty stosowania kolagenu widać od razu

MIT: Jeśli wydaje Ci się, że już po kilku dniach przyjmowania kolagenu Twojej skórze ubędzie widocznie lat, jesteś w błędzie. Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo pierwsze rezultaty zaczniesz zauważać dopiero po kilku tygodniach. W przypadku cellulitu mogą być zauważalne po nieco dłuższym czasie6. Właśnie dlatego tak ważna jest regularność stosowania suplementacji. Pamiętaj, aby przyjmować kolagen codziennie, wtedy jego efekty pojawią się szybciej7.

1https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/
2https://www.mdpi.com/2072-6643/11/10/2494
3https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.12393
4Dybka, P.Walczak. COLLAGEN HYDROLYSATES AS A NEW DIET SUPPLEMENT. Food Chemistry and Biotechnology 2009; Vol. 73 (1058): 83-9
5https://www.healthline.com/nutrition/collagen#what-it-is-and-uses
6https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26561784/
7Proksch E, Segger D, Degwert J, Schunck M, Zague V, Oesser S. Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(1):47-55.

Bibliografia:

  1. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/
  2. L. Bolke, G. Schlippe, J. Gerß, W. Voss, A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study, (https://www.mdpi.com/2072-6643/11/10/2494, dostęp: 2023.05.15)
  3. What Is Collagen, and Why Is It Good For?, Medically reviewed by Kathy W. Warwick, R.D., CDE, Nutrition — By Jillian Kubala, MS, RD, (https://www.healthline.com/nutrition/collagen#what-it-is-and-uses, dostęp: 2023.05.15)
  4. Doris Hexsel MD, Vivian Zague PhD, Michael Schunck PhD, Carolina Siega BSc, Fernanda O Camozzato MD, Steffen Oesser PhD, Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails, (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.12393, dostęp: 2023.05.15)
  5. Dybka, P.Walczak. COLLAGEN HYDROLYSATES AS A NEW DIET SUPPLEMENT. Food Chemistry and Biotechnology 2009; Vol. 73 (1058): 83-9
  6. M. Schunck, V. Zague, S. Oesser, E. Proksch , Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology, (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26561784/, dostęp: 2023.05.15)
SUPLEMENT DIETY