Jak wzmocnić łamiące się paznokcie?

Masz łamliwe paznokcie? Przyczyny mogą być różne. Od złej diety, przez nieodpowiednią pielęgnację po zbyt agresywne produkty do paznokci. Sprawdź, w jaki sposób jeszcze lepiej zadbać o paznokcie i jak je wzmocnić, bez konieczności wizyty w salonie kosmetycznym.

Pielęgnacja na słabe paznokcie

Zastanawiasz się, jak wzmocnić paznokcie pielęgnacją? Poniżej znajdziesz domowe sposoby na twarde paznokcie.

  • Bezpieczne piłowanie – jeśli masz łamiące się paznokcie lub miękkie paznokcie, zwracaj uwagę na to, jak je piłujesz. Stosuj papierowe lub szklane pilniki i unikaj piłowania paznokci bezpośrednio po myciu. Są wtedy rozmiękczone i mogą łatwiej się rozdwajać.
  • Unikaj uszkodzeń mechanicznych – sprzątaj mieszkanie w rękawiczkach i staraj się unikać jakiegokolwiek kontaktu detergentu z paznokciami. Czasem osłabiać paznokcie może też wielogodzinne stukanie palcami w klawiaturę. W takiej sytuacji pomocne mogą być odżywki utwardzające płytkę paznokcia.
  • Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie – eksperci zalecają intensywne nawilżanie paznokci, w tym olejkami, a gdy są bardzo osłabione, stosowanie wzmacniających odżywek.
  • Unikaj alkoholu – a dokładniej produktów do paznokci z jego zawartością. Jeśli masz łamliwe paznokcie, zrezygnuj ze zmywaczy z acetonem i stosuj ostrożnie żele antybakteryjne do rąk. Wybieraj też raczej bardziej naturalne lakiery do paznokci czy produkty do pielęgnacji dłoni.

Pielęgnacja na słabe paznokcie

Przyczyną łamiących się paznokci mogą być też niedobory w diecie. Na łamiące się paznokcie wpływ mogą mieć niskie poziomy1:

  • Witaminy D – ta witamina wprawdzie znajduje się w niektórych potrawach, ale w większości Twój organizm wytwarza ją sam w skórze pod wpływem słońca. W pochmurne dni warto ją więc suplementować.
  • Magnezu – naturalnie znajduje się on w liściastych zielonych warzywach, na przykład szpinaku, warzywach strączkowych, orzechach i zbożach2.
  • Cynku3 – jego najlepszymi źródłami są czerwone mięso, warzywa strączkowe, orzechy, nabiał czy jaja.
  • Biotyny – znajdziesz ją w strączkach, żółtkach jajek, orzechach, bananach, słodkich ziemniakach czy grzybach.
  • Wapnia – którego najważniejszym źródłem w diecie jest nabiał, ale także przetwory soi, sardynki czy migdały.
  • Żelaza – znajdziesz je w najlepiej przyswajalnej formie w czerwonym mięsie4.

Jeśli od dłuższego czasu masz problem ze słabymi, miękkimi i łamiącymi się paznokciami, warto sprawdzić poziom tych witamin i minerałów we krwi i, jeśli jest zbyt niski, przyjmować witaminy na paznokcie oraz inne suplementy.

Bardzo dobre efekty przynosi też kolagen na paznokcie, zwłaszcza, jeśli mają one tendencję do rozdwajania się i łamania. Dowiedziono, że kolagen do picia, zwłaszcza ten, który zawiera bioaktywne peptydy kolagenowe, w widoczny sposób wpływa na polepszenie kondycji paznokci. Poprawia ich wygląd i wzmacnia ich wytrzymałość5.

1W Surma, P Nockowski. Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci. Kosmetologia Estetyczna 2016; 1(5): 27-33
2https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
3https://ijdvl.com/nails-in-nutritional-deficiencies/
4 https://ijdvl.com/nails-in-nutritional-deficiencies/
5https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28786550/

Bibliografia:

  1. W Surma, P Nockowski. Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci. Kosmetologia Estetyczna 2016; 1(5): 27-33
  2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
  3. https://ijdvl.com/nails-in-nutritional-deficiencies/
  4. https://ijdvl.com/nails-in-nutritional-deficiencies/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28786550/
SUPLEMENT DIETY